Kategoriler
Hikayeler

Outdoor Faaliyetlere Nasıl Başlarım (Başladım)

Outdoor faaliyetlere başlamak istiyorsunuz ama bir türlü imkan bulamadığınızı düşünüyorsanız, imkanı kendi kendinize yaratmanız gerektiğini bilmelisiniz. Eğer gönlünüzde yatan yaya olarak doğada vakit geçirmek ise kendimden örnek vererek, nasıl başlangıç yapabileceğiniz hakkında tavsiyeler vermeye çalışacağım.

Bireysel olarak başlamaya cesaret edemeyenler bulundukları şehirlerde doğa sporları kulüpleri veya dernekleri varsa bunlarla başlangıç yapabilirler. Facebook veya instagram üzerinden bu tür organizasyonlar faaliyet duyurularını paylaşıyorlar. Diğer iller konusunda bilgim yok ancak Bursa’da kulüp ve dernekler sadece yol parasına katılmanız halinde üye olmayanları da faaliyetlerine dahil ediyor. Aslında bu yöntem en kolayı ancak bu imkanı bulabileceğiniz şehir sayısı az miktardadır, buna şüphe yok.

Peki şehrinde doğa kulübü veya derneği olmayanlar ne yapmalı, bireysel olarak mı başlamalı? Evet, bireysel olarak başlayabilirsiniz, ben de outdoor faaliyetlere bu şekilde başlamıştım. Tehlikeleri var mıdır? Beraberiniz de bir iki arkadaşınız var mı yoksa yapayalnız mısınız, nerelere gidiyorsunuz, tehlikeli hususu bu faktörlere göre değişkenlik gösterecektir.

outdoor faaliyetler 2

İlk faaliyetimi eşimle beraber bir dağ köyünden diğer bir dağ köyüne toprak bir yoldan gerçekleştirmiştim. Sonrasında solo olarak Uludağ kış zirve faaliyetine kadar geldi işler…Her ne kadar zaman içinde kendime rota arkadaşları edinmiş olsam da yalnız faaliyetlerin de yolu hep açıktır benim için.

Başladığım noktadan şimdiye kadar tecrübelerime göre şu noktalara dikkat etmenizi öneririm;

Önce Sağlık

Bilinmelidir ki yürüyemeyen, üşüyen veya kan kaybeden biri için kolay parkurlar bile ölümcül olabilir. O halde çantamıza öncelikli olarak koymamız gereken şey bir ilk yardım çantasıdır. İlk yardım çantaları outdoor mağazalardan tedarik edilebileceği gibi bu konuda bilgisi olan kişilerin tavsiyesi ile eczaneden de toparlanabilir.

Olmazsa Olmaz Gereçler

Bu gereçler outdoor faaliyetlerde işinizi kolaylaştıracağı gibi sizde kendinize güven duygusunu artırıcı etki yapacaktır. İlk olarak bir çakı edinmek yerinde olur, ancak çok ucuz bir şeyden yana tercihte bulunmayın. Çakılar katlanır oldukları için sabitleme mekanizmasının dayanıklı olması lazım. Aksi takdirde istemeden kapanan bir çakı işinizi kolaylaştırmak yerine elinizde derin bir kesiğe neden olacaktır.

Yedek pil ile birlikte el feneri ve iki adet çakmak da yanınızda bulunması gereken diğer olmazsa olmazlarınızdır. Özellikle günlerin kısaldığı dönemlerde sürenizi ayarlayamama ihtimaliniz vardır, hava karardığında bir ışık kaynağı sizin için çok kıymetli olacaktır.

Herhangi bir şey pişirmeyecek olsanız bile yanınızda çakmak bulunsun, unutmayın ki doğada bizleri hayvanlardan ayıran önemli meziyetimiz ateşe sahip olabilmektir. Ateş ısınmanızı, görülmenizi ve yabani hayvanların sizden uzak durmasını sağlar.

Kıyafet Seçimi

Kıyafet seçimi kış mevsimi söz konusu olduğunda teknik bir mesele halini alır. Sizlere tavsiyem başlamak için bahar ayları veya yaz aylarını tercih edin. Böylece direk soğuk hava şartları ile yüzleşmeniz gerekmeyeceğinden teknik denebilecek sınıfta kıyafet almanıza lüzum yoktur. Başlangıç seviyesi tavsiyelerini ele aldığımdan kıyafet önerilerimde bu çerçevede olacak.

Genel olarak outdoor faaliyetlerde kullanılan giyeceklerin ortak özelliği, nefes alabilen ve çabuk kuruyan kumaşlardır. Bu nedenle %100 sentetik giyim malzemesi tercih edin buna iç çamaşırı da dahil. Çünkü pamuklu kumaşlar suyu tutar ve çabuk kurumaz, mevsim yaz bile olsa ter ile ıslanmış kıyafetlerle dolaşmak istemezsiniz. Çoraplarınız tercihen teri çeken burun ve topuk destekli spor çorapları olmalıdır. Mutlaka çantanızda yedek çorap, tişört ve iç çamaşırı bulundurun. Mevsim yaz bile olsa yanınızda rüzgarlık bulundurun. Eğer tecrübe ederseniz görecekseniz ki yaz mevsiminde bile rüzgar tedbir alınması gereken bir atmosfer olayıdır.

Ayakkabı seçiminde ise elbette en doğrusu trekking botlarıdır. Ancak yeni başlayanlara bu botların fiyatı ilk etapta uçuk gelebilir –bir kere kullanınca günlük ayakkabılarla arasındaki muazzam fark anlaşılır- o nedenle altı kalın ve yumuşak tipte spor ayakkabısı tercih edilebilir. Ancak taban kaplaması mutlaka lastik olmalıdır. Son zamanlarda köpüğe benzeyen malzeme spor ayakkabılarda bolca kullanılmaya başladı ancak bu tip taban lastik kaplama olmaz ise daha ilk faaliyette taş batmaları nedeniyle ciddi zarar görebilir. Tabanı yumuşak destekli halı saha ayakkabısı  olanlar bence ilk etapta kullanmak için iyi bir seçenektir. Ben halı saha ayakkabısı ile başlamıştım, zaten şehirde kar üzerinde yürürken de halı saha ayakkabısı kullanırdım.

outdoor 3

Beslenme

Doğaya çıkmak söz konusu olunca yiyecek hususunda akla ilk sucuk, sosis pişirmek gelebilir. Ancak yeni başlayanların yemeğini pişirerek hazırlamak yerine öncelikle pişmiş konserve gıdalar tercih etmesi isabetli olacaktır. Çünkü hem doğada hareket etmek konusundaki acemilik hem de orada ateş yakıp yemek pişirmeye çalışmak biraz ağır gelebilecektir. Ayrıca doğada et türevlerini pişirmek etçil hayvanları bulunduğunuz noktaya çekeceğinden, bir miktar tecrübe kazanmadan böyle bir şey yapmayın derim.  Atıştırmalık olarak ise ki atıştırmalık gerekli bir öğündür, çikolata, bisküvi yerine fındık, fıstık, badem, kuru veya yaş meyve daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Yanınıza alacağınız su miktarını ise şehir hayatında bir günde tükettiğiniz sudan 1 litre kadar fazla almak, doğanın önünüze koyabileceği sürprizlere daha açık olmanızı sağlar. Elbette faaliyet yaptığınız bölgeleri tanıdıkça su kaynaklarının yerlerini öğreneceğinizden, yanınıza alacağınız su miktarını da zamanla daha net hesap edebilirsiniz.

GPS (Küresel Konumlama Sistemi)

Doğada yön tayin etme adına en garanti cihaz olarak manyetik pusulalar kabul edilmektedir. Ancak outdooor faaliyetlere yeni başlayan birinin pusula kullanmayı öğrenmesi hemen olacak bir şey değildir.

Günümüzde akıllı telefon kullanan pek çok kişi aynı zamanda harita uygulamalarını da kullanıyordur hatta bu uygulamalara oldukça hakim kişiler vardır. Akıllı telefonlardaki Google veya Yandex Map gibi uygulamalar ormanda da olsanız konumunuzu göstermektedir. Göstermektedir diyorum çünkü ilk zamanlarda dahil olmak üzere defalarca orman içinde akıllı telefonun GPS’i sayesinde yolumu bulabildim. Ancak burada dikkat edilmesi nokta, harita uygulamasının çalışması için bulunduğunuz bölgenin haritaları cihazınıza indirilmiş olmalıdır. Şehir kullanımında internet bağlantısı konusunda sorun olmadığından cihaz gerektikçe yeni bölgenin haritasını internete bağlanarak indirmektedir. Ama eğer bu uygulamaları doğa da kullanacaksanız öncesinde gideceğiniz bölgenin haritasını map uygulamalarına offline harita olarak indirmelisiniz. Aksi takdirde cihazınız GPS sinyali alsa bile o bölgenin haritası mevcut olmadığından konumlama yapamayacaktır, yani kayboldunuz…

outdoor 4

Rota Planlama

Tek başınıza veya birkaç arkadaşınızla yürüyüş planlamak istiyorsunuz ama nereye gideceğinizi, gittiğiniz yerde nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsunuz. O halde wikiloc uygulaması ile başlayın. Hem masa üstü hem de mobil uygulaması olan bu rota veri bankası emin olun iş görüyor. Eğer telefonunuzdan rota takibi yapacaksanız yıllık çok küçük bir ücret ile uygulamayı pro sürümde kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın, internet bağlantınız olmayacağı için bu uygulamanın offline haritalarını indirmeniz gerekli.

Rotanızı planlarken sadece önerdiğim tipteki uygulamalara bağlı kalmayın. Gideceğiniz bölgeyi Google Earth üzerinden 360 derece çevreleyecek şekilde inceleyin, bölgedeki engebelere göz atın. Eğer görsel hafızam iyi diyorsanız 3D uydu görüntülerinden rota incelemek ve planlamak tavsiyemdir. Olurda takip uygulamanızda bir sorun olursa en azından bölge hakkında bilginiz olur ve kaybolursanız yerleşim bölgelerine doğru yönelebilirsiniz.

Vahşi Yaşam Hakkında Araştırma

Çevreden en çok aldığım tepki “ne işin var ayı filan olur”… Arkadaşlar ayı, kurt, domuz vs. vardı, var ve umarım gelecekte de var olacak. Ancak şu bilinmelidir ki vahşi hayvanlar ormanın derinliklerinde ya da dağ başlarında “bir insan gelse de saldırsak” diye sizi beklemez. İki yıla yakındır doğada faaliyet yapıyorum, pek çok defa ormana gittim daha önce bahsettiğim gibi yalnız da gittiğim oldu ancak hiç ayı veya kurt görmedim. Tabi benim görmemiş olmam onların orada olmadığını ifade etmez. Eminim beni görmüş, izlemiş vahşi hayvanlar olmuştur… Şunu anlatmak istiyorum vahşi hayvanlar da bizim onlardan korktuğumuz gibi bizden korkarlar ve mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırlar.

Vahşi hayvanlar konusunda ki önerim; özellikle hayatta kalma konularında uzman olan kişilerin tavsiyelerini okumanız. Göreceksiniz ki vahşi hayvan karşılaşmaları veya karşılaşmayı önleme için belli başlı yöntemler mevcut. Örneğin, ormanda ilerlerken konuşmak, düdük çalmak bu yöntemlerden bir ikisidir.

Yine ayıların insanlara saldırma sebepleri olarak yavrularına yaklaşmanız, ani karşılaşmalar ve arı kovanı gibi yiyeceğinin olduğu yerin yakınında olmanız gösterilir. Yaşadığınız bölgedeki vahşi yaşam hakkında araştırma yapmak da sizi bu konuda bilgi sahibi yapacaktır. Mesela yaşadığınız bölgede ayı saldırısı temalı haberleri araştırıp, riskin boyutunu tayin edebilirsiniz.

Başka bir örnek verecek olursak Mayıs/2017’de Sakarya dolaylarındaki ormanlarda ayı bir vatandaşı kovalıyor ve bu kişi neyse ki kurtuluyor. Normalde ayılardan kaçarak kurtulmanız pek mümkün değil ancak vatandaşın anlattığına göre ayıdan yamaçtan aşağı doğru koşarak kaçıyor. Ayıların arka ayakları daha uzun olduğundan yamaç aşağı koşma hızı ve kabiliyetinin düşük olduğu söylenir. Aslında kaçarak kurtulması yamaç aşağı koşması sayesinde olmuştur denilebilir. Ve vatandaşın diğer bir ifadesi “ayının yanında yavrusu vardı”…

hasandağı 10

Hazırlık = Özgüven 

Outdoor faaliyetlere kulüp veya dernekler ile başlama imkanınız yoksa bireysel olarak bu işe girişmek sizin özgüven seviyenize kalmıştır. Söz konusu özgüveni ise hazırlıklı olarak sağlarsınız ve daha da yükseltirsiniz. Araştırma yapmak konusunda gayretli olun, outdoor konusunda uzman sayılan kişilerin detaylı yazılarına göz atın veya belgesellerini izleyin. Kolay sınıfındaki bir faaliyet gerçekleştirdiğinizde görecekseniz ki hiç de çekindiğiniz gibi zor ve tehlikeli değilmiş.

Kendinize bir iyilik yapın doğayla bağınızı koparmayın.

Güvenli ve eğlenceli faaliyetler

Bilal Levent ERTAŞ

 

Anahtar Kelimeler: outdoor , dağcılık eğitimi , kamp malzemeleri , dağcılığa başlamak , dağcılık

(Visited 279 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemin sonucunu yazınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.