Kategoriler
Hikayeler

Allıkaya Tepesi

Allıkaya Tepesi, Bursa’nın Güney Doğu istikametinde bulunan 2050 metre rakımlı tepedir (Tepenin harita üzerindeki yeri için tıklayın).  Pek gidilmeyen bir dağ olması nedeniyle ıssız yerlerde faaliyet sevenler için idealdir.

Bu tepeyi harita üzerinde araştırma yapıp bu hafta nereye gitsem diye göz gezdirirken görmüştüm. Bursa’dan 70-80 km uzaklıkta yer alıyordu bu demekti ki pek ziyaretçisi yoktu. Bir miktar harita üzerinde nereden başlayabilirim rota mı nasıl çizerim diye kendi araştırmamı yaptıktan sonra birazda wikiloc’taki rotalara göz attım.

Outdoor faaliyetlere başladığım 1,5 yıl içinde 3 kez Allıkaya Tepesi’ni ziyaret ettim. Bunlardan en güzel ve etkileyici olan 26 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetti. Soldan sağa, Ben, Emre, Sait Abi (61).

allıkaya 1

Başlangıç noktası olarak Boğazova Yaylası’nı seçmiştim. Eğer bu noktadan başlarsanız parkur uzunluğu 23 km.yi buluyor.  Haritada incelemediğim kadarıyla en güzel rota buradan çizilecekmiş gibi görünüyordu. Çünkü yolun bir kısmı orman diğer kısmı ise alpin çayırlardan oluşmaktaydı.  Neticede de öyle oldu, başlangıç noktasında sizi çok şirin ve şırıl şırıl kıvrılan bir dere karşılıyor.

allıkaya 2

Yaklaşık 5 km kadar ormanın içindeki yoldan ilerleniyor daha sonra dik sayılabilecek ıssız bir orman patikasına giriyorsunuz. Buradan sonra ağaçların boyunun çok uzun olduğunu fark ediyorsunuz. Dallar artık yükseklerden başlıyor..

Patika nihayetinde başka bir yaylada son buluyor. Bu yayla çok sessiz ve huzur veren bir yer, sürekli bol bol akan bir çeşmesi var.

allıkaya 3

allıkaya 4

Yayladan sonra yaklaşık 1800 metre irtifaya tırmanmak gerekiyor, ilk tepeye tırmandıktan sonra yaklaşık 5 km ötede heybetli ve tek başına duran zirve bulunuyor.

allıkaya 5

Ancak önce dev bir çanağa inmeniz tepenin altına kadar gitmeniz gerekiyor. Kar erimemişken dev kar çukurları bulunuyor ve çok etkileyici aynı zamanda ürpertici bir havası var. Bu çukurlar sanki öncesinde dev girdaplar oluşturmuş ve o hali ile donmuş gibi. Bu çukurlardan geçerken asla temkini elden bırakmamak lazım. Batonla adım adım karın sertliğini kontrol etmeseydik bilmem kaç metrelik bir yarığa düşmüştük…

allıkaya 6

Yaz aylarında ise limon kekik kokan çayırlar ve pembe çiçeklerle bezeli bir arazide yol alıyorsunuz. Bodur ardıçların arasında dağ çileklerine rast gelmek mümkün, o mini mini meyvelerin tadı ve mis kokusu muhteşem.

allıkaya 7

Eğer kış sonunda buraya geldiyseniz kar erimelerinden dolayı şırıl şırıl akan küçük pınarlar mevcut.

allıkaya 8

Peki burayı neden bu kadar seviyorum, Bursa ve yakın çevresinde yaşayanlar için Uludağ yerine en yüksek noktası hepsi hepsi 2050 metre olan bir dağ gitmeye değer mi? Evet değer çünkü bu dağ gerçekten de yapa yalnız, her tarafından çirkin yollar geçmiyor, iki de bir önünüze su kuyuları, boruları çıkmıyor, yani hala doğal kalmış bir dağ.

Allıkaya’ya üç kez gittim her seferinde rüzgarlıydı, yani yazın bile gitseniz mutlaka rüzgarlığınız yanınızda olsun. Başlangıç noktasından itibaren çeşme bulabileceğiniz yer yazının başında bahsettiğim yayla ona göre suyunuzu yüklenmenizi tavsiye ederim.

Kazasız ve bol eğlenceli faaliyetler…

Bilal Levent ERTAŞ.

 

Anahtar Kelimeler: dağcılık , dağcılık eğitimi , dağcılık malzemeleri, outdoor , kamp yapmak

(Visited 224 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemin sonucunu yazınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.