Kategoriler
Hikayeler

Dağ ve İnsan

Dağlar gerek yüce duruşlarıyla gerekse de konforlu bir yaşama müsaade etmemeleri nedeniyle hem hayranlık yaratan hem de ürkütücü bulunan coğrafi şekillerdir. İnsanlık geçmiş boyu onlara bir şahsiyet yüklemiş kimi kültürlerde ise kutsal olarak görülmüştür. Everest’e oksijensiz çıkışı ile bilinen Reinhold Messner insanın dağlara bakışını “dağlar sadece coğrafi bir oluşumdur, onlara kişilik kazandıranlar insanlardır” şeklinde yorumlamıştır. 

kamp

İnsan dağda kimi zaman muhteşem manzaraları kendi gözleriyle görme şansı yakalarken kimi zaman da doğanın acımasız gücüne tanıklık eder. Ancak doğanın gücü hiçbir zaman galip gelinmesi gereken bir rakip gibi görülmemelidir. Her ne kadar doğa gücünü ovalarda da hissettiriyor olsa da dağların yüksekliği ve ıssızlığı bu gücü zaman zaman ölüm korkusuna çevirebilir. Bu nedenle dağlara gönül vermiş insanlar doğanın heybeti karşısında hazırlıklı olarak ona saygı gösterme yoluna gitmelidir.

kamp

Dağcılığın tanımı nedir diye merak edildiğinde ise pek çok farklı tanım yapılmış olduğu görülecektir. Dağlara gönül vermiş her insan orada kendini keşfeder ve aslında dağcılık için yaptığı tanım dağa çıkma sebebine temas eder. Örneğin George Mallory dağcılığı “zevk” olarak tanımlarken, Polonyalı dağcı Voytek Kurtyka, alpinizmi “acı çekme sanatı” olarak tanımlamıştır. Dolayısıyla dağ ve insan arasındaki etkileşimin ortaya çıkardığı hissiyat, o insan için dağcılığın tanımı olarak kabul edilebilir.

trekking

Peki, dağları ve dağlarda olmayı seven insanların farklı sebepleri olduğu bilinse de, zirvelere ulaşma gayretimizin altından yatan esas neden insanda doğuştan bulunan tırmanma dürtüsünün bir sonucu olarak değerlendirilebilir mi?

kamp

Nitekim yürümeye yeni başlayan bir çocuğun emekleyerek merdiven çıkarken üç nokta kuralını uyguluyor olması, yüksek ve dik bir yerden inerken geri geri inmesi, aslında tırmanma konusunda doğuştan donanımlı olduğumuz şeklinde bir sonuca varmamızı sağlayabilir. Dolayısıyla belki de dağlar doğuştan gelen bu dürtünün karşılık bulduğu bir vazgeçilmezdir.

 

Anahtar Kelimeler: Dağcılık Trekking Hiking Kamp

(Visited 367 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemin sonucunu yazınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.