Kategoriler
İncelemeler

Hiking Malzemesi Seçiminde Fiyat-Perfomans Dengesi

Hiking malzemesi için geniş bir bütçe ayırması mümkün kişiler bakımından bir outdoor mağazasına gidip fazla kafa yormadan orta ve üst sınıf malzemeleri bir anda alıp çıkmak mümkündür. Esas zorluk ise mütevazı bir bütçe ile fiyat-performans dengesini kurabilmektedir.

Türkçe karşılığı günü birlik doğa yürüyüşü olan hiking e başlamak isteyenlerin, bana “ayı filan olmaz mı” sorusundan sonra ikinci olarak sordukları soru “hiking malzemesi pahalı değil mi?”…

Öncelikle belirtmek isterim, hiking malzemesi seçiminde faaliyet bazında çizeceğim çerçeve mevsim olarak bahar ve yaz aylarında yapılacak faaliyetleri kapsamaktadır. Ayrıca malzeme kalemleri olarak temel malzemeler ele alınmıştır.

Kot pantolon, günlük spor ayakkabı ve gömlek ile başladığım günden bugüne araştırarak, faaliyetlerin zorluğu arttıkça her seferinde bir sınıf daha yükselterek malzemelerimi tamamlıyorum. Yazıda yer alan tespit ve tavsiyelerin afaki şeyler değil bizzat edindiğim tecrübeler olduğunu da eklemek isterim. Umarım bu yazı ile hiking faaliyetinin çok masraflı olduğu konusundaki ön yargıyı azaltabilir ve birilerini doğada vakit geçirmeye teşvik edebilirim.

hiking malzemesi

İlk Yardım Seti

Çantanızı hazırlarken yiyecek ve sudan dahi öncelik vermeniz gereken ihtiyaç sağlık malzemeleriniz olmalıdır. Unutmayınız ki doğada sizi yaralayabilecek pek çok unsur mevcuttur.

İlk yardım setleri outdoor mağazalarda hazır kit olarak satılanlardan alabileceğiniz gibi, ilk yardım konusunda bir miktar Google üzerinden dahi araştırma yapılarak kendi çantanızı hazırlayabilirsiniz. İlk yardım çantanıza koymanız gereken birçok şey eczanelerin yanı sıra kişisel bakım marketlerinde de bulunmaktadır. Böylece ilk yardım malzemelerinizi daha önemli olandan daha çok bulunduracak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kıyafet Seçimi

Bahar ve yaz aylarında Hiking faaliyetinizde giyeceğiniz kıyafetler hızlı kuruyan özellikleri nedeniyle %100 sentetik kıyafetler olmalıdır. Pamuklu kumaştan yapılan penye tişört, eşofman ve pantolonlar terinizi emecektir ancak çıkarıp güneşe dahi assanız geç kuruyacaktır. Hiking faaliyeti günü birlik olması nedeni ile gününüzün bir kısmını kıyafet kurutmakla geçirmek istemezsiniz. Sentetik kıyafetler ise üzerinizde dahi kuruyabilmektedir.

hiking malzemesi

  • Tişört, spor mağazalarında önde gelen markaların 1/3 fiyatına satılan tişörtleri tercih edebilirisiniz. Ancak koltuk altı havalandırması olmasına özen göstermenizi tavsiye ederim.
  • Ceket konusunda tercihinizi mutlaka softshell malzeme kullanılmış olanlardan yapmanızı öneririm. Softshell ceket kumaşları üzerinde özel bir tekstil kaplama malzemesi vardır. Bu malzeme hem rüzgar kesici hem de çiseleyen hızdaki yağmur suyunu kaydırma özelliğine sahiptir. Softshell ceket için ayıracağınız bütçe şunu ifade edecektir, eğer kaliteli bir marka alırsanız yıkamalara ve ıslanmalara karşın kumaşı özelliğini daha uzun sürdürecektir. Ancak uygun fiyatlı bir ürün tercih ettiğinizde tam tersi olacaktır. Hangisini tercih edeceğiniz sizin ne sıklıkla faaliyet yaptığınıza bağlı olarak ceketi kullanma sıklığınızla ilgilidir.
  • Pantolon tercihinde genel eğilim çok hafif sentetik ve esnek kumaşlardan üretilenlerdir. Bu pantolonlar rahat patikalar ve toprak orman yollarında yürümek için idealdir ve fiyatları da oldukça uygundur. Ancak ara sıra patikadan, yoldan çıkarım, ormandan çalıların arasından geçerim diyorsanız, bu pantolonların size göre olmadığını söyleyebilirim. Çünkü çok ince olduklarından kolaylıkla yırtılabilmesinin yanında, çalı ve dikenlerin teninize çabuk temas etmesine neden olmaktadır.

Peki ara sıra doğaçlama takılmak istiyorum diyenler ne yapmalı? Esasında doğaçlama hiking faaliyeti yapanlar için diz ve kalça bölgesinde takviye ikinci kat kumaş olan pantolonlar en doğru seçenek. Ancak outdoor markalarının bu çeşitteki pantolonları hiç de ucuz ürünler değil. Bu nedenle av malzemesi üreten markalara göz atıp fazla kalın kumaştan imal edilmemiş pantolonlar tercih edilebilir. Şahsen benim en sevdiğim pantolonum esasında avcı malzemeleri üreten bir markaya ait…

  • Yağmurluk seçimi gerçekten de baş döndürücü bir konu olabilmektedir. Çünkü başlangıç fiyatlı ve premium sınıf ürünler arasında 15 kat fiyat farkı olabilmektedir. Öncelikle yağmurluk tipi olarak tavsiyem panço yağmurluklardır. Panço yağmurluklar sırt çantanızı de içine alabildiği gibi gerektiğinde yağmur altında mola vermeniz halinde tek kişilik tente olarak da kullanılabilmektedir. Zaten askeri kullanımda da tercih bu özelliklerden dolayı panço yağmurluklardır. Panço yağmurluk tercih edilirken ise muşamba ve naylon tipi değil kumaş olanlar tercih edilmelidir. Çünkü naylon tipi olan pançolar çok çabuk yırtılabilmektedir. Belirttiğim çeşitteki pançoların hepsini denemiş birisi olarak, askeri malzeme odaklı üretim yapan bir markadan panço yağmurluk almakla fiyat-performans olarak en yüksek denge sağlanabileceği görüşündeyim.
  • Çorap konusunda burun ve topuk takviyesi olmak koşulu ile herhangi bir markanın sporcu çorapları tercih edilebilir.

hiking malzemesi

Çanta Seçimi

Günü birlik doğa faaliyetlerinde 20-30 litrelik bir sırt çantası yeterli olmaktadır. Tercih edeceğiniz çantanın her iki yanında matara koymak için lastikli file cep ve çantanın dengeli durması için en azından göğüs klipsi bulunmalıdır. Eğer göğüs klipsi yoksa perlon ve klips alarak göğüs kuşağını sizde dikebilirsiniz-diktirebilirsiniz. Çantanın su geçirmez özellikte olması fiyatını oldukça artırdığından, çantanızın içindeki yedek kıyafetleri bir poşete koymanız ve ilave olarak orta boy çöp poşeti taşımanızı tavsiye ederim. Böylece kuru kalması gereken eşyalarınızı sudan koruyabilirsiniz. Alacağınız çanta bilinen bir marka olmasa bile güvenilir bir spor mağaza zincirini tercih edin.

Ayakkabı Seçimi

Hiking faaliyetine başlamak isteyenler için belki de en çok göze batan ve sorgulanan ayakkabı fiyatlarıdır. Ancak doğada yürüyüş yapacak olan kişinin öncelikli olarak düşünmesi gereken konu ayaklarının rahat etmesidir. Sert bir ayakkabı tabanı dolayısıyla çabucak yorulan ayak tabanları ve acıyan ayak parmakları size eziyet dolu bir yürüyüş sunar. Bununla beraber toprak ve çamurlu zeminde tutunacak özellikte olmayan ayakkabılar düşmenize, tökezlemenize neden olabilir. Bu nedenle toprak zeminde kullanılmak üzere tasarlanmış ayakkabılar üzerinde araştırma yapılmalıdır.  Burada belirtmek isterim ayakkabı tipi olarak burkulmaları önlemekteki mahareti dolayısıyla en doğru tercih boğazlı trekking botlarıdır.

Outdoor bot tercihinde bu alanda öne çıkmış markaların fiyatlarına göre yarı oranda seçenekler mevcuttur. Tabi fiyat yarıya düşerken sunulan özelliklerde en azından yarıya belki daha aşağılara düşmektedir. Doğada ıslak ayaklarla yürümek, hipotermi riskiniz olmasa dahi ayakkabı içinde sürtünme arttığı için su toplamalarına neden olmaktadır. Ayrıca hafiflik ve ortopedik tasarımın iyi seviyede olmaması her kilometre de ayak konforunu biraz daha düşürecektir. Hasılı hiking malzemesi seçiminde kanaatimce en önemli olan ve harcama olarak en çok fedakarlık yapılması gereken şey ayakkabılardır.

Baton Kullanmak Şart Mı?

Baton kullanımına uzun süre soğuk baktım diyebilirim. Her ne kadar çantamda birçok ihtiyaç malzemesi bulunsa da hareket etmek konusunda vücudumu yalnız bırakmak istiyordum. Amacım baton veya benzer bir alet olmadan bozuk arazide denge kabiliyetimi arttırmaktı.

Ancak zaman içinde çantam günlük faaliyetlerde 10-12 kilo dolaylarına çıktıkça, parkur eğimleri arttıkça ve de yoldan çıkıp doğaçlama hareket etmek ben de bir tutkuya dönüştükçe, batonun bir ihtiyaç olduğunu kavradım.

Baton, bozuk arazide denge kurmanızı ve düşmenizi engeller, eğimli arazi çıkışlarında baton yardımı ile kollarınızdan da kuvvet alabilirsiniz, aynı şekilde dik eğimli bir yerden inerken baton sırt üstü düşmenizi önleyecektir.

Bana göre toprak orman yollarında yürürken eğer sırtınızda 15-20 kilo çanta taşımıyorsanız baton kullanımını gereksiz. Ancak o yolun devamında yer yer nemli kaygan taşların olduğu bir patikaya girebileceğinizi unutmayın. O yüzden tavsiyem en azından bir tane baton taşımak faydanıza olacaktır.

Baton seçimine gelince, batonlar iki boğumlu kayak batonları ve üç boğumlu yürüyüş batonları olarak satılmaktadır. İki boğumlu olan batonlar üç boğumlular kadar kısalmadıklarından doğa yürüşçüleri tarafından taşıma açısından pratik bulunmamaktadır.

Batonların tutacak bölümleri en ucuz seçenekten başlayarak, lastik, sünger ve mantar kaplamadan imal edilmektedir. Bunların içinde en sağlıklı görülen ise mantar kaplamadır, çünkü elleriniz özellikle yaz aylarında bir hayli terler. Fakat mantar kaplama tutacağı olan bir baton tercih etmek istediğinizde adres premium markalardır. Bunun yerine sünger saplı bir baton almak ve fazla terleme olması halinde kesik parmaklı bisiklet eldiveni kullanmak derdinize derman olacaktır.

Batonlar sıkıştırma sistemi olarak da klipsi, çevirmeli ve bilyeli olarak üretilir. Bunlardan en çok tavsiye edileni kolay ayar yapılabilmesi bakımından klipsi olanlardır. Ancak ben çevirmeli bir baton kullanıyorum ve şimdiye kadar (yaz-kış tırmanışları dahil) herhangi bir sorun yaşamadım.

Pişirme Gereçleri

Hiking faaliyeti yapanlar genellikle yiyecekleri konserve ve sandviç gibi tercihlerden yana kullanmaktadır. Benim gibi doğada ateş yakıp sıcak yiyecek yemek, çay keyfi yapmak istiyorsanız pişirme grubu ve çaydanlık için üç farklı materyalden üretilen malzeme karşınıza çıkar. Bunlar kaplamasız alüminyum, teflon kaplama alüminyum, çelik… Sayılanlar içinde en sağlıklısı çeliktir çünkü diğerlerinin içinde ateşe en dayanıklı olandır ancak güzel olan her şey gibi onunda bedeli yüksektir. Teflon ürünler ise ateşte çok dikkatli kullanılmalıdır, uzmanlar teflon tava ve tencerelerin 232 dereceden fazla ısıya maruz bırakılmaması gerektiğini söylemektedir. Hatta yiyecek koymadan önce yüksek ısıya maruz kalan teflon tavanın bulunduğu ortamdaki kuşların çok kısa süre içerisinde öldüğü konusunda uyarılar mevcuttur.

Alimyum ürünlerin ise uzun vadede alzheimer ve kemik hastalıklarına neden olduğu belirtilmektedir. Kişisel kanaatim sıkça faaliyet yapılıyorsa çelik malzeme, daha seyrek sıklıkla faaliyet yapılacaksa alüminyum tercih edilebilir. Ancak yemek ısıtma değil pişirme yapılacaksa ağır olmasına rağmen en doğru seçim döküm tavalar olacaktır.

Doğada çay-kahve gibi sıcak içecekler tüketmek için ise kesinlikle çelik kupaları tercih edin. Çelik kupalara göre oldukça ucuza satılan alüminyum kupalar çok hızlı ısındıklarından, bardağın kenarına dudağınızı değirebilmek için içeceğinizin soğumasını beklemeniz gerekir.

Güvenli ve eğlenceli faaliyetler..

Bilal Levent ERTAŞ

 

Anahtar Kelimeler: hiking malzemesi , kamp malzemeleri , outdoor malzeme , kamp malzemelesi tavsiye , trekking malzemeleri

 

(Visited 455 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemin sonucunu yazınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.