Kategoriler
Hikayeler

Kırbayır Tepesi

Kırbayır Tepesi, Bursa’nın Kuzey Doğu istikametinde bulunan ve yine kuzey doğu – güney batı doğrultusunda uzanan (enlem  40°18’1.95″K boylam  29°14’1.20″D) en yüksek noktası 1100 metre olan tam bir kayalık deryası dağdır. Bu dağ İznik gölü kıyısındaki Katırlı Dağı ile de karıştırılmaktadır. Her ne kadar yükseklik olarak yakınındaki ağabeyi Uludağ’ın hayli altında kalmasına rağmen, etrafının düzlük olması ve tırmanmaya 130 metreden başlanabildiği için “tırmanma hissiyatı” yüksek bir dağdır. Zira Uludağ’da tırmanış genellikle 2. Oteller bölgesinden 1750 metreden başlar, ve zirveye kadar 750-800 metre kadar yükselinir. Bununla beraber ovadan değil dağın ⅔ yüksekliğinden başlanır. Ancak Kırbayır’a tırmanmak için ovadan başlanılır.

Dağın Arazi Yapısı

Dağın üçte ikilik bölümün yoğun kayalık araziden oluşması ise beni cezbeden noktalardan biridir. Burada kayalık arazide yürüyüş konusunda tecrübemin arttığını düşünüyorum. Elbette kayalıkların bol olması serbest kaya tırmanışına müsade eden çok güzel eğitim sahaları sunuyor. 10 metreden-300 metreye farklı yükseklikte bir çok kaya parkuru var. Buraya gittiğimde mümkün olduğunca yolumu kayalıklara tırmanacak şekilde düzenliyorum. Bence serbest kaya tırmanışı müthiş bir haz Kırbayır Tepesi ziyaretçisine bu imkanı sunuyor.

kırbayır tepesi

Bölge oldukça kıraç görünüyor, özellikle 700 metreden sonra pek ağaç göremezsiniz ancak ara ara altında serinleyebileceğiniz konuk sever ağaçları var. Ayrıca yazının sonunda paylaştığım wikiloc rota kaydı üzerinde 5 adet çeşme vardır.

kırbayır tepesi

 

Özellikle alttaki fotoğrafta bulunan ağacın gölgesinde oturup, dağın içindeki küçük vadiyi izleyip, rüzgarın şarkısını dinlemek çok güzel. Burada mutlaka mola veririm.

kırbayır tepesi

Manzaralar

Gelelim zirveye, Kırbayır Tepesi’nin zirvesi konik olduğu ve etrafında yükselti bulunmadığı için 360 derece bir seyir keyfi sunar. Kuzey-batı istikametinde Gemlik körfezi, güney istikametinde ise tüm heybetiyle Uludağ dağ sırasını görebilirsiniz. Tepede ara ara göreceğiniz koyun sürüleri haricinde başka kimse olmadığı için Kırbayır Tepesi, zirvesinde huzurlu bir yalnızlık yaşatır.

13 Ağustos 2017’de yaptığımız faaliyetten bazı anları derleyip toplayıp youtube kanalımda paylaştım. İyi seyirler..

https://www.youtube.com/watch?v=hD8VbZmioxk&t=72s

Kullanmak isteyenler için wikiloc rota kaydına linkten ulaşılabilir

https://tr.wikiloc.com/wikiloc/spatialArtifacts.do?event=setCurrentSpatialArtifact&id=19156847

 

Anahtar Kelimeler: Dağcılık , Tırmanış , Outdoor , Kaya Tırmanışı, Dağcılık Eğitimi , Dağcılık Rotaları , bursa doğa yürüyüşü

(Visited 117 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemin sonucunu yazınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.