Kategoriler
İncelemeler

Simond Makalu I Kuş Tüyü Uyku Tulumu İncelemesi

Bahar, yaz ve sonbahar aylarındaki yüksek irtifa kamplarında kullanmak üzere, -5 °C’ye kadar konfor sunabilecek uyku tulumu araştırması yapmaktayken Simond Makalu I kuş tüyü uyku tulumunu denemeye karar verdim. Bu fiyat-performans ürünü hakkındaki olumlu ve olumsuz tespitlerimi  de sizlerle paylaşmak istedim.

Test Ortamı

Test yağış olmayan açık bir havada -6 dereceyi bulan 3 Kasım 2018 gecesi 2.400 metre irtifadaki Uludağ göllerde yapılmıştır. Mat olarak 1,5 cm kalındığında ve yalıtım değeri 2.8 olan thermarest ridgerest solite kullanılmıştır. Uyku esnasında yün çorap, alt ve üst yün içlik, polar boyunluk, bere giyilmiştir.

kamp

Teknik Özellikler

 • Large beden ağırlık, 1160 gr.
 • Dolgu ağırlığı, 560 gr.
 • Kabarma kapasitesi, 800 fill power ördek tüyü
 • Konfor, –5 °C Alt limit -11 °C Extrem -31
 • Tip, mumya fit
 • Açık boyut-210×80 cm, Sıkıştırılmış boyut, 21x32cm
 • Suya dayanım, belirtilmemiş
 • Cırtlı bir adet iç cep
 • Baş büzgüsü, var
 • Boyun büzgüsü, yok
 • Evde muhafaza filesi var
 • Sıkıştırma çantası var

simond makalu I

Hafiflik ve Boyut Mevzusu

Girişte değindiğim faaliyetlerde kullanmak üzere konfor derecesi +5 °C düşük konforu 0 °C olan elyaf dolumlu Husky Mantilla tulumum, bahsettiğim sıcaklık değerlerinde üşütmesine karşın bir de ağır olması beni yeni bir arayışa yöneltti. Öncelikle elyaf mı ve tüy dolgulu mu hususunda karar vermem gerekiyordu. Zamanla yaptığım faaliyetlerin zorlaşması malzemelerimi hafifletmem konusunda beni ikna etmişti. Bu nedenle kuş tüyü dolgulu uyku tulumlarına yöneldim.

Simond markasının daha önce kulladığım ürünlerini fiyat performans anlamında başarılı bulduğum için en azından belirttiğim mevsimlerde Makalu I denenebileceğine karar kıldım.

simond makalu I

Tulumun vadettiği sıcaklık değerlerinde 1160 gr. ağırlığın iyi bir değer olduğu söylenebilir. Aynı değerleri sunabilecek elyaf bir tulum 1700-1800 gr. ağırlığında. Ancak beni asıl mutlu eden sıkıştırma boyutu, kendi ölçümlerime göre sıkıştırıldığı haliyle, 20*29 cm ölçüsünde ki bu çok güzel. 85 litrelik çantamın en altında tulum koyduğum bölüme artık başka şeylerde koyabiliyorum!

simond makalu I

Dolgu Dağılımı ve Kesim

Makalu I’in fit mumya kesimi oldukça hoşuma gitti. Zira ülkemizde satılan uyku tulumlarının çoğunluğunda beden seçimi yok. Genellikle tek beden “large” olduğunu görüyorum, onlarda haral gibi vücut ile dolgu arasında çok fazla boşluk kalmasına neden oluyor. Makalu I’in kesimi bu bakımdan güzel, 1.80 boy ve 80 kg. ağırlığındaki vücuduma optimum bir alan sundu. Bu arada boy limiti large beden için 1.85 cm imiş.

simond makalu I

Dolgu dağılımına gelince beğendiğim ve beğenmediğim tarafları oldu; ayak, baş ve omuz kısımlarında dolguyu yoğun bir şekilde hissederken, göğüs bölümünde dolgunun az olduğu dikkatimi çekti. Esasında fermuar altında dolgu bir şerit bulunmakta ancak bu şerit bir miktar daha geniş ve dolgusu fazla olmalıydı. Zira hali hazırdaki durum ile fermuar bölgesinden zaman zaman soğuk geldiğini hissettim.

simond makalu I

Kullanışlılık

Sıkıştırma boyutuna göre tulum oldukça güzel kabarıyor, şu göğüs bölgesi hariç puf puf bir vaziyet aldığını söyleyebilirim. Kumaşında yumuşacık, kaygan olmayan bir his var. Tulumun içinde bir adet cırtlı cep var, buraya telefon sığıyor.

simond makalu I

Her ne kadar içinde bir gece uyusam da 4-5 defa tulumu açıp inceledim, sıkıştırma çantasında denedim. Bu denemeler sırasında yalnızca iki adet tüy çıktığını gördüm. Kumaşın tüyleri koruması hususu kafamda yalıtımdan sonra diğer bir soru işaretiydi. Bu bakımdan şimdilik memnunum.

Baş büzgüsü güzel tasarlanmış, yüzü etraftan iyi kapatıyor burada da tasarımdaki fit yapı daha da hissediliyor. Ancak boyun büzgüsünün bulunmayışı sıcaklığın iyice düştüğü saat 04.00 civarlarında uyanmama sebep oldu. Bu bölgenin sıkıştırılabiliyor olması  vücudun üst bölümdeki ısıyı daha iyi muhafaza imkanı sunardı diye düşünüyorum.

simond makalu I

Yalıtım – Üşüdüm mü?

Başta da belirttiğim gibi tulumu tam da üreticinin belirttiği konfor sıcaklığında test etme imkanı buldum. Kamp yaptığımız yer bir kaç tane göl olması nedeniyle nemli ortamından ötürü hissedilen sıcaklığın termometrede görünenden daha düşük olduğu bir yer. Dolayısıyla hissedilen sıcaklığın -6’dan daha düşük olduğu gözeterek yorumlamak gerek. Gecenin akışı özetle şöyle;

10-11 km’lik yürüyüşten sonra akşam saatlerinde özellikle yemek sonrası soğuk vücudumla tuluma ilk girdiğimde bir miktar üşüyordum. Kendimi ısıtmak için üzerime polar ceketimi giydim. iki saat kadar böylece dinlendikten sonra, sıcaklamaya başladığım hissi ile uyandım. Neyse ki uyanmışım bu şekilde uyusa idim yüksek ihtimalle terleyecektim. Polarımı çıkarıp uyumaya devam ettim. Ara ara tuvalet ve hala tam atlatamadığım girip yüzünden ağzım kuruduğu için uyansam da 04.00 civarında uyandığımda üşüdüğümü fark ettim, tekrar polar ceketimi giydim. Ancak şu var ki boyun bölgesini elimle büzdüğümde üst bölgenin iyi ısındığını fark ettim. Yani boyun büzgüsü olsaydı içlik üzerine polar giymeye de gerek olmazdı diye düşünüyorum. Ara ara üst bölgemde bir üşüme hissi olsa da bel ve altı bölgem sıcaktı. Zaten bu kısmındaki dolgunun yoğunluğu tuluma girmeden de dikkat çekiyor. Yine kafa bölgesi de güzel yalıtılmış diyebilirim ki vücut ısısının %30 civarında baş bölgesinden kaybedildiği söylenir.

Gördüğüm kadarıyla Simond Makalu I de özellikle ayak ve kafayı sağlama almış, göğüs bölgesinin de gerektiğinde ilave bir kıyafet ile korunabileceğini hesap etmiş.

Genel Değerlendirme

Simond Makalu I’i eksiklerine rağmen başta belirttiğim mevsim aralıklarıyla sınırlı kalmak üzere yeterli buldum. Sağladığı konaklama ısısı dikkate alındığında aynı değerlerdeki elyaf tulumlara göre hem fiyat hem de ağırlık-boyut anlamında kesinlikle rekabetçi bir ürün. Bu nedenle kullanmayı planladığım faaliyetler için şimdilik beklentimi karşılayacak sevide tulumu bulduğumu düşünüyorum. Ancak belirttiğim yalıtım eksiklerinin giderilmesi halinde beş yıldızlı bir uyku tulumu haline geleceğini de tekrar belirteyim.

Uzun süreli kullanım neticesinde son değerlendirme (22/06/2020);

-5 civarında rahatlıkla içlikle kullanmaya devam ediyorum, sabaha karşı üşürsem boyun bölgeme kaz tüyü montumu sararak ısı yalıtımını maximum seviyeye taşımış oluyorum. Ancak buna -5 ve bir iki derece daha soğuk havalarda ihtiyaç duyuyorum. Sonbahar, bahar ve yaz yüksek kapları için ideal bir tulum.

 

Anahtar Kelimeler: Simond Makalu I , kamp malzemeleri , dağcılık malzemeleri, dağcılık , kamp

 

 

 

(Visited 402 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemin sonucunu yazınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.