Kategoriler
İncelemeler

Suunto Ambit3 Peak İnceleme

Suunto Ambit3 Peak dağcı saatini merak edenler için anlattım. Videoda hem kullanım ip uçlarını hem deneyimlerimi aktardım. İyi seyirler..

Özellikle dağcılık faaliyetinde yön bulmaya yarayan alet ve cihazlar hayati öneme sahiptir. Her ne kadar en geleneksel olan alet pusula olsa da multi fonksiyon barındırmaları ve kolay kullanımları nedeniyle GPS cihazları pusula yerine -ama bir yere kadar- tercih edilmeye başladı.

GPS cihazı olarak el GPS’i mi yoksa GPS’li saat mi alayım konusunda bir süre düşündükten sonra saatin daha kullanışlı olacağına karar verdim. Ardından da hangi marka hangi model konusu geldi tabi ki.. Garmin Fenix3 ve Suunto Ambit3 Peak arasında biraz araştırma yaptıktan sonra, Suunto’nun GPS alıcısı konusunda daha iyi sonuçlar verdiğine kanaat getirerek, Ambit3 Peak modelini tercih ettim.

Peki beklentim ne idi?

Benim GPS’li bir saatten beklentim,

 • GPS alıcısının kuvvetli olması
 • Track Back yani rota oluşturma ve başlangıç noktasına dönebilme
 • Düzgün çalışan altimetre
 • Şarj süresinin en kötü şartlardaki durumu
 • Materyalin sağlamlığı

Beklentimi karşılayanlar?

 • GPS için güç kullanımına bağlı üç seçenek mevcut ve bu seçenekler sinyal alma-gönderme aralıklarını değiştiriyor. Buna göre 60sn. aralığında 200 saat, 5sn. aralığında 30 saat, 1 sn. aralığında ise 20 saat tam dolu şarjı kullanmaktadır. Ben hem 1 sn. hem 5sn. aralığını kullandım ve gördüm ki 5sn. aralığı yeterli oluyor, ayrıca konum takibi oldukça iyi, yani GPS alıcısı beklentimi karşıladı. Zaten GPS anteni diğer saatlerde olduğu gibi çerçevenin altında değil kordonunda üzerine gelecek şekilde harici bir anten gibi tasarlanmış.
 • Saati alırken en merak ettiğim konuydu diyebilirim. Çünkü dağda geri dönüşe geçtiğinizde birden bire sis bastırabilir ve eğer yerde kar varsa izlerinizi dahi göremeyebilirsiniz. Bu nedenle track back fonksiyonunu kışın hayati bir özellik olarak düşündüm. Peki işe yarıyor mu kesinlikle. Siz ilerlerken GPS’in kaydettiği noktalar bir rota çizgisine dönüştürülüyor ve ok işareti ile yolu takip etmeniz sağlanıyor.
 • Altimetre özellikle tanımadığınız yerde yükseklik takibi ile hedeflediğiniz noktalara olan konumuzu bilmeniz için oldukça faydalıdır. Bununla beraber daha önce tırmanmış olduğunuz bir dağ olsa bile sisli ve karlı kış faaliyetlerinizde, zirve noktası ile gözle göremediğiniz durumlarda, hedef noktaya olan mesafenizi tayin etmeye de yaramaktadır. Altimetre, gittiğim yerlerin resmi yükseklik rakamları ile 1-2 metre kadar değişik veriler sunmuştur. Bu farklar çok küçük olduğundan, altimetre özelliği de beklentimi karşıladı.
 • 1sn. GPS noktalama aralığında bile 20 saat tam şarj ile çalışabilmesi benim için yeterli idi. Daha sonra 5sn. aralığında dahi doğru sonuçlar vermesi ve şarj süresinin 30 saate kadar olması 24 saat boyunca GPS’i kullanabileceğimden dolayı güven duygusu uyandırdı.

Beklentimi Karşılamayanlar

 • Termometresi pek hassas değil, kolunuzda takılı iken dış ortam açısından doğru sonuç vermesi beklenmese de, koldan çıkarıldığında hızlı bir şekilde ölçüm sonucunu görmek istiyor insan. Ancak öyle olmuyor, tam sonuca ulaşması 5-10 dakikayı buluyor.
 • Saatin plastik olan materyali çabuk çiziliyor, ayrıca saatin altında bulunan barometre sensörünün içine toprak vs. kaçar mı diye de tedirgin olunabiliyor.

Etiketler: Suunto Ambit3 , Dağcı Saati , Dağcılık , Outdoor İnceleme , Tırmanış , Outdoor malzeme

(Visited 503 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemin sonucunu yazınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.